Obstacle is the way (Překážka jako výzva) – Ryan Holiday

Obstacle is the way (Překážka jako výzva) – Ryan Holiday

Kniha plná ľudí a ich príbehov, ktorí majú vo svojom živote obrovské prekážky, no nevzdávajú sa. Práve naopak, snažia sa ich prekonať. Vďaka týmto skúsenostiam sa stávajú silnejšími, múdrejšími, skúsenejšími a lepšími.


Kniha hovorí tiež o tom, ako premeniť každú prekážku v šancu, či v príležitosť.
Autor píše o neuveriteľnom prístupe slávnych ľudí v najhorších možných situáciách, aké si dokážeme predstaviť. Ak máme pocit bezmocnosti a frustrácie, poznatky z knihy nám pomôžu premeniť naše problémy na priaznivé okolnosti. Príklad Einsteina, keď mu zhorela dielňa a on svojmu synovi povedal: “Poď sa pozrieť. Tak veľký plameň si ešte nevidel!.” Keď sa ho spýtal, či mu to nie je ľúto, povedal len: “Zhorela kopa odpadu a teraz môžem začať robiť niečo poriadne”.


Kniha nepoukazuje na to, že sa nemáme ničoho báť. Dôvody nášho strachu je potrebné si vysvetliť, a tým sa nášho strachu zbaviť, keď to potrebujeme.


Tiež sa dočítate o myšlienkach veľkých filozofov, akými sú Epictetus, Demosthenes, Socrates a Marcus Aurelius, ktoré sa s touto knihou stotožňujú.
Prekážka je cesta. Je najväčšou výhodou, ktorú v našom živote máme, preto je potrebné z nej ťažiť. Pri neúspechu sme sklamaní a smutní. Skutočným riešením je konať, nie čakať a ignorovať. Problémy predstavujú šancu, ako uspieť. Uspieť vieme tiež vďaka vytrvalosti.

 

 

„Vnímajme veci také, aké sú. Robme, čo môžeme. Vydržme a znášajme, čo musíme. Čo nám stálo v ceste, stane sa jej súčasťou. Čo nám bránilo v činnosti, ju podporí. Prekážka ukazuje cestu. – Marcus Aurelius

Vždy, keď sa riaditeľ skrýva počas veľkého problému za e-maily s automatickou odpoveďou a cestuje na dovolenku, mladý programátor sa snaží urobiť program, ktorý onedlho zničí jeho firmu.

Keď rátame aj s najhorším, nevzniká dôvod, prečo byť sklamaný. Nebyť pesimista, ale realista, rátajúc s každou možnosťou. Ako príklad môžem uviesť : Stratiť peniaze neznamená nič oproti strate celého domu, čo je nič oproti smrti blízkeho, či strate končatín. Buďm
e vďační za to, čo máme a tešme sa z maličkostí. Po hlbšej úvahe dôjdeme k záveru, že nie je dôvod cítiť sa zle.


Rozoberá stoicism – nie je to o tom, byť chladný, bezcitný, či smutný. Je to o tom, byť stabilný a pokojný, mať ilúzie a mať radosť zo života. Keď si Marcus Aurelius pripomínal, že zajtra naňho budú ľudia zlí, budú vyvolávať hádky, urážať ho, robil to pre to, aby k nim aj napriekvšetkému bol milý a úctivý. Pointou príbehu je, byť šťastný a nedať iným možnosť, pokaziť si náladu, kvôli našim očakávaniam oproti realite.

Ako príklad uvádza tiež konanie Seneca, ktorý praktizoval chudobu, kedy všetky svoje peniaze odložil na týždeň a jedol dookola to najlacnejšie jedlo, ktoré si kúpil na celý týždeň. Chodil celý týždeň v tých istých veciach, neutratil žiadne peniaze a spal vonku. To všetko robil preto, aby sa ďalší rok cítil dobre v svojom bohatstve, a čo je dôležitejšie, vážil si ho .

Každému odporúčam túto knihu, dostupná tiež v čestine

Daniel Mitera: Pohyb, šport a literatúra s nimi spojená patrí medzi moje záľuby už takmer jedno desaťročie. Vždy som hľadal tie najefektívnejšie a najsprávnejšie spôsoby stravovania a tréningu. Beriem za povinnosť odovzdávať tieto dovednosti aj iným. Mám certifikácie v oblasti: The Poliquin International Certification Program (PICP™) level 2, BioSignature Level 1, CrossFit level 1 trainer, Foundations of Periodization & Program Design a desiatky až stovky kníh a neformálneho vzdelávania v oblasti výživy a tréningov. Sústredím sa hlavne na oblasť tréningov výživy spojenej s výkonom pre šport, rehabilitácie a redukciu váhy.
Leave a Comment