Mindset (Nastavenie Mysle/Nastavení mysli ) – Carol. S. Dweck
Podľa mnohých zahraničných slávnych trénerov je Nastavení mysli jedna z najlepších kníh.
Podľa Carol S. Dweckovej autorka na základe jej vzdelania a výskumov na Standforde, Yalee a Harvarde v odbore psychológia, ľudská myseľ, sa môže deliť na dva typy : fixovaná myseľ a rastúca myseľ.
Fixovaná myseľ :
Je myseľ, ktorá ostáva rovnaká, bezpečná, bez snov a záľub, plná strachu. Zároveň mysľou, ktorá sa neučí a nevidí dôvod prečo. Všetko je podľa nej založené na talente a na osude. Hanbí sa za zlyhania a záleží jej na tom, čo si myslia ostatní.
Fixovaná myseľ sa teší z ľahkej úlohy, ktorá nebola obtiažna, a teší sa, že ju zvládla. Vyberie si cestu, ktorá je menej obtiažna, bez ohľadu na to, čo obnáša. Neznáša opakované zlyhania a žije v dôvere, že len vyvolení a najinteligentnejší môžu vyhrávať a oni nato nemajú. Je to myslenie, ktoré problémy rieši čokoládou, nadávaním a plačom. Každého úspešného opisuje ako inteligentného a šťastného.
Má pocit, že so svojou situáciou nemôže nič urobiť.
Rastúca myseľ :
Je myseľ, ktorá sa neustále mení, vzdeláva, bojuje za svoje, ničoho sa nebojí, neustále posúva svoje hranice. Všetko je podľa nej založené na tvrdej práci a opakovaných vzdelaniach. Teší sa z každej výzvy a stále si vyberie to, čo ju najďalej posunie, bez ohľadu na obtiažnosť. Zlyháva pre zlepšenie a teší sa zo zlyhania, z ktorého sa dokáže učiť. Nebojí sa opakovane zlyhávať. Verí, že bez ohľadu na stav, v ktorom človek je, sa môže posunúť kdekoľvek, len pomocou efektívneho učenia a práce. Problémy rieši konštruktívne a z každého sa poučí, nerozčuľuje sa nad nimi. Každého chváli a rešpektuje za to, ako sa námahou a neustálou snahou dostal tam, kde je. Nevidí limit v tom, čo sa dá dosiahnuť.
Podla Carol je „rastúca myseľ“ dôležitejšia ako IQ, či možnosti človeka. A to je dôvod, prečo ľudia, ako Darlin ,Tolstoj, či Einstein boli celé detstvo považovaní za podpriemerne inteligentných.
Ben Hogwan – nekoordinovaný a nemotorný, to boli slová, ktorými opísal najlepšieho golfového hráča histórie jeho prvý tréner. Cindy Sherman – jedna z najlepších fotografiek sveta neprešla kurzom fotografovania na strednej škole. Michael Jordan – bol vyhodený z basketbalového tímu na škole. Nikto z nich nemal talent, ani ideálne podmienky. Bola to len správna myseľ a nekonečne dlhá, tvrdá a efektívna práca, ktorú si bežní ľudia nevedia ani len predstaviť. Práca, ktorá im umožnila, dostať sa do ich cieľa a na vrchol.
Mne osobne, bola táto kniha veľmi blízka, a to z dôvodu, že som bol jedno z detí, ktoré malo najmenší talent na fyzické aktivity a športy, a to je práve to, vďaka čomu som sa stal lepším trénerom. Neustále som sa vzdelával ohľadom tréningov a stravy, aby som sa dostal na úroveň tých zdatnejších. Verím, že aj vďaka tomu som dnes na svojej ceste za snom a neustále sa snažím vzdelávať a byť stále lepším.
Pre mňa táto kniha, z hľadiska motivácie a psychológie, určite patrí medzi najlepšie, aké som kedy čítal.
Leave a Comment